Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
To niekwestionowana królowa wśród wszystkich sałatek, jakie jadają Polacy. Przepis na tradycyjną sałatkę jarzynową przydaje się szczególnie w czasie świąt lub ważnych uroczystości. Popularna przekąska jest połączeniem gotowanych warzyw wraz z ogórkami kiszonymi, cebulą, jabłkiem, jajkami i groszkiem konserwowym. Ile kalorii ma sałatka jarzynowa? Ze względu na dodatek majonezu i jajek, jest to raczej kaloryczna potrawa. 100 gramów sałatki jarzynowej to ok. 155 kcal. Jeśli zależy ci na bardziej dietetycznym daniu, z listy składników wyeliminuj jajka oraz zmniejsz porcję majonezu (zmieszaj go z jogurtem naturalnym).
Jak zrobić sałatkę jarzynową? W Polsce - ile gospodyń, tyle przepisów na ten specjał. Nasz przepis zawiera tradycyjną recepturę - w ten sposób przez lata robiło się tę kultową sałatkę. Ugotowane i schłodzone warzywa kroiło się w kostkę, łączyło z pozostałymi składnikami i doprawiało majonezem, solą i pieprzem. Zajadało się lekko schłodzoną przekąskę, która wspaniale komponowała się z wędlinami, pasztetami czy jajkami. Dziś przepis na sałatkę jarzynową wykorzystuje się przede wszystkim podczas świąt wielkanocnych lub bożonarodzeniowych.
Wszyscy zajadają się sałatką jarzynową, a nie wiedzą, skąd pochodzi. Według niektórych podań wzorowano ją na francuskiej sałatce warzywnej Macédoine z XVIII wieku. W tym przysmaku składniki również pokrojone są w równą, niewielką kostkę. Zaczęto więc dodawać do niej kolejne produkty - ziemniaki, rzepę, marchew - i w takiej formie przyjęła się w Polsce. Po 1945 roku ukształtowała się dzisiejsza postać sałatki, oparta głównie na warzywach korzeniowych.
Inne źródła twierdzą, że sałatka jarzynowa powstała w Rosji, gdzie nazywana jest Sałatką Oliviera. Wszystko na cześć właściciela restauracji Hermitage w Moskwie - Luciena Oliviera, który ją wymyślił. Pierwotnie składała się z sałaty, pikli, ozorów, kaparów i sosu. Do Europy dotarła pod koniec XIX wieku i wówczas ewoluowała na wiele sposobów. Choć dziś nie dodaje się do niej raczej ozorków, zawsze musi się znaleźć mięsny składnik, choćby szynka czy kiełbasa. To odrożnia ją od polskiej wersji sałatki jarzynowej.
Tradycyjna sałatka jarzynowa składa się z wielu składników, dzięki czemu jest jednocześnie chrupiąca, soczysta i pełna smaków. Niektórzy wprowadzają do niej modyfikacje, dostosowane do swoich gustów.
Nie wszyscy na przykład dodają do niej ziemniaki, jajka czy groszek. Sałatka jarzynowa bez ziemniaków jest nieco inna w konsystencji - lżejsza, a mniej kremowa. Traci również na sytności.
Sałatka jarzynowa z kiełbasą to wersja kultowej przekąski, która nawiązuje do rosyjskiej Sałatki Olivier. W niej nie może zabraknąć mięsnego składnika. Kiełbasę trzeba po prostu pokroić na kostkę o tej samej wielkości, co w przypadku pozostałych produktów. Doda to warzywnej potrawie więcej smaku. Sałatka stanie się też bardziej treściwa. Dla niektórych przestanie to jednak być sałatka jarzynowa.
To nowoczesne wydanie popularnej przekąski. Wszystkie warzywa korzeniowe, zamiast gotować, piecze się w piekarniku w 220 stopniach Celsjusza w trybie góra-dół. Marchewki, pietruszkę i selera obiera się, kroi na niewielkie kawałeczki - o tej samej wielkości. Przekłada na blachę piekarnika wyłożoną papierem do pieczenia, skrapia oliwą, doprawia solą i pieprzem. Po 30 minutach pieczenia są miękkie. Dzięki temu jarzyny mają nieco inną konsystencję i smak. Wystudzone przekłada się do miski, potem łączy z jajkami, jabłkiem czy ogórkami i polewa sosem na bazie majonezu.
Składniki
Następnie odcedź i pozostaw do ostygnięcia. Obierz ze skórki i pokrój w kostkę. Przełóż do miski.
Do gotowanych warzyw dodaj przygotowane wcześniej jajka, ogórki cebulę, jabłko oraz odsączony z zalewy groszek.
Majonez zmieszaj wraz z jogurtem naturalnym dopraw do smaku solą i pieprzem. Tak przygotowany dodaj do miski z warzywami i dokładnie wymieszaj.
Sałatkę jarzynową podawaj schłodzoną.
Jajka ugotuj na twardo i drobno posiekaj.
Ogórki kiszone, cebulę i jabłko (obrane) pokrój w kostkę.
Ziemniaki, marchewki i pietruszkę dokładnie umyj pod bieżącą wodą. Nie obieraj ich ze skórki, ugotuj w lekko osolonej wodzie do miękkości. Bardzo ważne, aby warzywa były miękkie, ale się nie rozpadały podczas krojenia.